Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza

07.10.2017
Wyniki I Międzynarodowego Konkursu Literackiego im. Siegfrieda Lenza

Bardzo miło nam poinformować, że konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem, wpłynęło 119 prac, a pula nagród do zdobycia wynosiła 10 000zł.

Zwycięzców wyłoniło jury w składzie:
* Marta Fox - powieściopisarka, poetka, eseistka
* dr hab. ks. Jerzy Sikora - poeta, krytyk literacki, eseista
* prof. zw. dr hab. Jarosław Ławski - pisarz, badacz literatury
* Iwona Adeszko - dyrektor MBP im. Zofii Nasierowskiej

W tegorocznej edycji konkursu zwyciężyli:
NAGRODA GŁÓWNA 5 000ZŁ miejsce I - Krzysztof Rejmer "Dwie partytury na kukułkę i humbaki"
NAGRODA 3 000ZŁ miejsce II - Anna Piliszewska "Zaćmienie"
NAGRODA 2 000ZŁ miejsce III - Alfred Siatecki "Coś ważnego do powiedzenia"

Wyróżniono siedem prac, których autorami są
* Agata Marzec "Kryśka"
* Marek Otwinowski "Obcy w bocianim gnieździe"
* Dagmara Tomczyk "Czerwona skrzynka"
* Katarzyna Nowak "Święte krowy"
* Małgorzata Dorota Pieńkowska "Ojcowizna"
* Anita Stawik "Chuchelna"
* Janusz Koryl "40 scen z życia europejczyka"
wszyscy wyróżnieni uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe oraz NAGRODĘ SPECJALNĄ, jaką były warsztaty literackie pt. "Sztuka detalu", prowadzone przez Michała Olszewskiego.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

SIEGFRIED LENZ Niemiecki pisarz.
Urodził się w dzisiejszym Ełku, który wówczas należał do Prus Wschodnich i nazywał się Lyck.
Po zakończeniu szkoły średniej wstąpił w szeregi Partii Nazistowskiej. Służył w szeregach nazistów.
Absolwent Uniwersytetu Hamburskiego (Universität Hamburg - anglistyka, filozofia, historia literatury).
Tworzył powieści, opowiadania i dramaty.
Członek Gruppe 47, której celem było wspieranie młodych i nieznanych pisarzy niemieckich, a potem zachodnioniemieckich.
Bezsprzecznie jego największym sukcesem literackim była powieść "Deutschstunde" (1960), która doczekała się zarówno wydania polskiego (1971) jak i ekranizacji ("Deutschstunde", reż. Peter Beauvais, 1971).
W roku 2000 Lenz otrzymał literacką Nagrodę im. Goethego. Natomiast 11 lat później został honorowym obywatelem Ełku.
Siegfried Lenz żył 88 lat.
Wybrane dzieła autora: "So zärtlich war Suleyken" (1955, pierwsze polskie wydanie: "Słodkie Sulejki", Wydawnictwo Poznańskie, 1988), "Deutschstunde" (pierwsze wydanie: 1960, pierwsze wydanie polskie: "Lekcja niemieckiego", Czytelnik, 1971), "Heimatmuseum" (1978, pierwsze polskie wydanie: "Muzeum ziemi ojczystej", Czytelnik, 1991), "Fundbüro" (2003, polskie wydanie: "Biuro rzeczy znalezionych", Czytelnik, 2006). (źródło: http://lubimyczytac.pl/autor/23373/siegfried-lenz)

07.10.2017 (sobota), Od 20:00 do 21:00